Jak zaoszczędzić na prądzie? – 7 sposobów oszczędzania energii

Jak zaoszczędzić na prądzie? – 7 sposobów oszczędzania energii

Zapewne codziennie wielu z nas marnuje niepotrzebnie prąd i często nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Comiesięczne rachunki często są stosunkowo wysokie, a my nie do końca wiemy, dlaczego tak się dzieje. Na szczęście za pomocą kilku łatwych sposobów jesteśmy w stanie w znaczny sposób zredukować opłaty związane z energią elektryczną. Przedstawiamy 7 sposobów, które spowodują, że rachunki za prąd będą znacznie mniejsze, a tym samym zaoszczędzimy znaczą część gotówki, którą będziemy mogli przeznaczyć na inne cele.

1 sposób: Wymień urządzenia na te z lepszą klasą energetyczną.

W wielu domach zapewne znajdą się urządzenia, które mają już kilka lub kilkanaście lat. Z reguły nie wymieniamy ich z prostego powodu- nadal działają. Wraz z postępem technologii producenci zaczęli wprowadzać na rynek sprzęt, który pobiera znacznie mniej energii. Z perspektywy czasu często bardziej opłacalne jest wymienienie starych urządzeń elektronicznych na te nowsze, dzięki czemu rachunki za prąd będą znacznie mniejsze.

2 sposób: Wymiana żarówek na energooszczędne

Oszczędzanie energii elektrycznej powinno opierać się na jak najmniejszym poborze energii, dlatego warto zdecydować się na wymianę wszystkich żarówek na energooszczędne. Mówi się o oszczędności nawet 80% energii, co jest świetnym wynikiem. Co ciekawe, wymiana jednej żarówki o mocy 60 W na żarówkę LED 6 W, jest oszczędnością rzędu 50 zł w skali roku! Dodatkowo, co warto podkreślić ich żywotność jest znacznie dłuższa, co wydaje się być ogromną zaletą.

3 sposób: Wyłączaj światło

Pomimo, że jest to jeden z najbardziej oczywistych sposobów, bardzo często o nim zapominamy. Zdarzają się sytuacje, podczas których jesteśmy świadkami święcących żarówek w każdym pomieszczeniu, pomimo, że wszyscy przesiadują w jednym pokoju. Jest to kompletnie nieekonomiczne, pomimo, że większość z nas zapewne posiada żarówki energooszczędne. Podobnie w przypadku, kiedy światło świeci się pomimo tego, że za oknem świeci słońce, a pomieszczenia są wystarczająco rozjaśnione.

4 sposób: Wyłączaj nieużywany sprzęt z gniazdka prądu.

Jak zaoszczędzić na prądzie? Należy pamiętać o tym, że nawet wyłączony sprzęt działa w trybie czuwania. Oznacza to, że wciąż pobierane są znikome ilości energii, które po zsumowaniu tworzą już dość dużą liczbę. W taki sposób jesteśmy w stanie zaoszczędzić nawet 300 zł w ciągu roku, co robi ogromne wrażenie. Podobnie jest w przypadku ładowarek- jeśli z nich nie korzystamy, warto wyciągnąć je z kontaktu.

5 sposób: Włączaj pralkę i zmywarkę gdy jest pełna.

Pomimo, że nowoczesne pralki i zmywarki są energooszczędne, nie powinniśmy uruchamiać tych urządzeń, w przypadku gdy są prawie puste. Uruchamiajmy pralkę tylko wtedy, kiedy mamy dużo ubrań. Z ekonomicznego punktu widzenia lepiej zrobić jedno duże pranie, niż kilka mniejszych. Podobnie jest w przypadku zmywarki. 

6 sposób: Zredukuj oświetlenie na zewnątrz.

Zastanawiasz się jak zaoszczędzić na prądzie? Nie zapominaj o poborze energii także na zewnątrz. W przypadku kiedy przesadzimy przykładowo z oświetleniem (nie wliczając tego na energie słoneczną), rachunki za prąd mogą znacznie wzrosnąć. Ograniczmy się tylko do najbardziej podstawowego oświetlenia, bo pomimo, że wygląda atrakcyjnie, to jest niestety dość kosztowne.

7 sposób: Gotuj pod przykryciem.

Mówi się, że gotowanie potraw pod przykryciem jest w stanie zaoszczędzić nawet 30 % energii. Warto także zaopatrzyć się w naczynia, które dobrze przewodzą ciepło. Dobrze jest również wyrobić sobie nawyk wyłączania piekarnika lub płyty grzewczej kilka minut przed zakończeniem pieczenia lub gotowości, co także jest świetnym sposobem na oszczędzanie energii elektrycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *