Każde przedsiębiorstwo, bez względu na to, czy jest to zakład produkcyjny, czy biuro, musi liczyć się z comiesięcznymi kosztami prowadzenia działalności. Wraz z rozwojem gospodarczym zapotrzebowanie na energię elektryczną stale rośnie i dotyka niemal wszystkie firmy. Oczywistym jest fakt, że nie ma możliwości uniknięcia opłat za zużycie prądu, ale można je nieco obniżyć. Sposobów na tańszy prąd w małej firmie jest kilka, ale najpierw należy się zastanowić, gdzie zacząć szukać tych oszczędności. Poniżej kilka rad, jak tego dokonać.
Limit mocy umownej a realne zużycie prądu
Pierwszym krokiem powinna być weryfikacja taryfy, aby sprawdzić, czy została wybrana najbardziej odpowiednia dla danej firmy. Proces ten musi być poprzedzony analizą jej zapotrzebowania na energię elektryczną. Małe i średnie przedsiębiorstwa korzystają w głównej mierze z taryf C11 i C12, które to ustalają limit wykorzystania prądu. Jeśli okaże się, że zużycie prądu jest niższe niż ustalony limit, należy ten limit obniżyć, co przyniesie wymierne korzyści w postaci oszczędności. W przypadku, gdy przedsiębiorstwo zużywa więcej prądu, niż to zostało ustalone w taryfie, właściciel ma obowiązek uregulowania rachunku za prąd powiększonego o dodatkową opłatę (to aż dziesięciokrotność stałej opłaty dystrybucyjnej za każdy 1 kW przekroczonej mocy). Warto w tym momencie wystąpić o zwiększenie limitu mocy umownej, aby uniknąć dopłat.
Zmiana dostawcy energii elektrycznej
Drugim sposobem na tańszy prąd w małej firmie jest zmiana jego sprzedawcy. Szacuje się, że taka zmiana może przynieść firmie oszczędności rzędu nawet do 50 procent. W tej sytuacji doskonałym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług firmy, która specjalizuje się w pozyskiwaniu ofert sprzedaży energii elektrycznej. Zaletą takiej współpracy jest to, że wykwalifikowani pracownicy przeprowadzą właściciela przez cały proces wypowiedzenia poprzedniej umowy oraz przygotowania i korzystania z nowej. Przedsiębiorca może również uzyskać dodatkowe narzędzie on-line do zarządzania kosztami energii. Sama próba zmiany dostawcy prądu niejednokrotnie przynosi efekty, ponieważ dotychczasowy sprzedawca, w obawie przed utratą klienta, może zaproponować firmie korzystniejsze warunki umowy.
Odnawialne źródła energii
Kolejna metoda pozwalająca na uzyskanie tańszego prądu w małej firmie to innowacje w przemyśle energetycznym, które sprzyjają ekologii i jednocześnie są przyjazne dla portfela. Mowa tutaj o odnawialnych źródłach energii (OZE), które dzięki wykorzystaniu energii słonecznej i fotowoltaiki dają możliwość pozyskiwania prądu z promieni słonecznych. Co więcej, inwestycja zwraca się całkowicie zaledwie w ciągu kilku lat, a przedsiębiorstwo dostaje w zamian praktycznie darmowe źródło energii. W tym wypadku również można skorzystać z pomocy profesjonalnych firm, które świadczą kompleksowe usługi od projektu instalacji po montaż i doradztwo. Z pewnością ogniwa fotowoltaiczne nie będą wystarczające do zasilenia ciężkich maszyn, ale przynajmniej częściowo zaspokoją zapotrzebowanie na prąd.
Modernizacja wyposażenia i zmiana nawyków
Skutecznym rozwiązaniem w obniżaniu rachunków za energię elektryczną jest wymiana sprzętu na bardziej energooszczędny. Wiąże się to jednak z kosztami. Oszczędności w rachunkach za prąd można szukać również wewnątrz firmy, przede wszystkim w aspekcie oświetlenia. Dobrym zabiegiem jest zastosowanie oszczędnych źródeł światła, montaż wyłączników ruchowych w ciągach komunikacyjnych oraz wykorzystywanie trybu uśpienia w urządzeniach biurowych.
Reasumując, istnieje kilka sposobów na tańszy prąd w małej firmie. Wybór odpowiedniego rozwiązania musi być poprzedzony analizą potrzeb, obserwacją przyzwyczajeń oraz weryfikacją wydatków na rachunki za prąd.