Zużycie energii elektrycznej w każdej firmie, bez względu na to czym się zajmuje, czy jest to biuro, czy zakład produkcyjny, jest jednym z głównych kosztów prowadzenia działalności. Pomimo niezaprzeczalnych faktów, o tym, że rachunki za prąd trzeba płacić, to warto zastanowić się nad tym, co można zrobić, aby były niższe. Poniżej znajduje się kilka istotnych aspektów, które mogą znacząco wpływać na wysokość płaconych rachunków.
Taryfa C11 i C12
Jeżeli Twoja firma korzysta z jednej z tych taryf, należy sprawdzić, czy dokonało się prawidłowego wyboru. W przypadku źle podjętej decyzji, rachunki mogą być znacznie wyższe niż powinny.
Biura, oraz małe i średnie przedsiębiorstwa najczęściej korzystają z taryfy C11 i C12. Różnica pomiędzy nimi polega na tym, że w pierwszej z nich stawka za energię jest stała bez względu na godzinę, w której jest wykorzystywana. Natomiast druga taryfa ma to do siebie, że za prąd używany poza godzinami szczytu i w nocy płaci się mniej.
Moc pobrana, a moc umowna
Warto przeanalizować faktury z ostatnich 12 miesięcy, pod kątem przekroczenia umownego limitu.
Umowa zobowiązuje Cię do zapłaty rachunku, który powiększony jest o dodatkową opłatę za każdy 1kW przekroczonej mocy, aż o 10-krotność stałej opłaty dystrybucyjnej, jeżeli Twoja firma zużywa w całym roku lub w znacznej jego części więcej prądu niż wartość zadeklarowana na umowie.
Zmiana oferty lub dostawcy prądu
Dla sprzedawców prądu, sprzedaż usługi dla indywidualnych odbiorców, nie jest tak opłacalna, jak podpisanie umowy z małym, a tym bardziej średnim przedsiębiorstwem. Może to wiązać się z tym, że nowy sprzedawca, przedstawi konkurencyjną, a tym samym bardziej atrakcyjną ofertę. Nawet jeśli nie będzie ona tańsza, to może okazać się bardziej korzystna, ze względu na to, co obejmuje.
Audyt elektroenergetyczny
Jest to szczególna propozycja dla wszystkich firm, które oszczędności w zużyciu prądu mogą dopatrywać się np. w modernizacji linii produkcyjnych. W sytuacji, gdy zarządzamy większą firmą produkcyjną, skutecznie można obniżyć rachunki, jeśli przeanalizujemy jaki dział zużywa najwięcej energii i co jest tego przyczyną.
Jednak zanim Twoja firma zdecyduje się na jakieś zmiany, warto zatrudnić profesjonalną firmę audytorską, która skupi się na zdiagnozowaniu przyczyny nadmiernego zużycia energii i wskaże konkretne urządzenia lub maszyny, które należałoby zmienić w celu obniżenia kosztów.
Zwrócenie uwagi na drobiazgi
Być może to właśnie w pozornie błahych drobiazgach tkwi problem płacenia wysokich rachunków. Czasami wystarczą niewielkie zmiany,które spowodują widoczną różnicę na fakturach za prąd. Wystarczy np. wymienić tradycyjne żarówki, na oświetlenie ledowe lub energooszczędne halogeny. W pomieszczeniach z dostępem do światła dziennego, warto dbać o czystość okien, pozwoli to na efektywniejsze wykorzystanie promieni słońca do doświetlenia miejsc pracy. Jeśli zatrudniasz dużo pracowników, warto z nimi porozmawiać o racjonalnemu wykorzystywaniu klimatyzacji i różnych urządzeń zasilanych prądem, a kończąc swoją pracę, aby pamiętali o zgaszeniu światła i wyłączeniu maszyn. Komputery, drukarki, urządzenia biurowe i maszyny, pozostawione w stanie czuwania niepotrzebnie zużywają prąd. Zmiana takich nawyków, pozwoli na zaoszczędzenie mniejszej lub większej ilość pieniędzy, w zależności od tego jak my i nasi pracownicy zachowywali się do tej pory, w niektórych przypadkach, w skali roku, może to wynosić kwotę, odpowiadającą rachunkowi za jeden miesiąc.